27.11.2015
Mješoviti župni zbor „Kraljica mira“ u župi Sv. Jakova ap. u Međugorju proslavio 25. obljetnicu djelovanja
Nakon sv. Mise, upriličeno je predstavljanje nosača zvuka „Salve Regina” i prigodne spomenice koju su priredili mr. sc. Marko-Antonio Brkić i s. Irena Azinović.
U utorak, 24. studenoga u Međugorju je proslavljena 25. obljetnica djelovanja mješovitog župnog zbora „Kraljica Mira“. Zbor je osnovan 1990. dolaskom naše s. Ankice Džajić u međugorsku župu. Od 2010. zborom ravna s. Irena Azinović. U međuvremenu sa zborom su radile još s. Marina Ivanković i s. Slavica Kožul. Od početka svoga djelovanja zbor uveličava liturgijska slavlja te sve važnije događaje u župi, ali bilježi brojne nastupe i diljem Europe. Trenutno zbor čine 43 odlična pjevača.
Svečanost je započela je Svetom Misom zahvalnicom u 18 sati u župnoj crkvi, a nakon Svete Mise u dvorani sv. Ivana Pavla II. upriličeno je predstavljanje prvog samostalnog nosača zvuka „Salve Regina” i prigodne spomenice koju su u nakladi župnoga ureda priredili mr. sc. Marko-Antonio Brkić i s. Irena Azinović. Svečanosti su nazočili brojni župljani, naše sestre te rodbina sadašnjih i bivših pjevača. U sv. misi kao i na početku predstavljanja nazočni su se pomolili za pokojnog fra Slavka Barbarića prigodom obilježavanja 15. obljetnice njegove smrti, za pokojne župnike fra Leonarda Oreča i fra Petra Vlašića te za ostale pokojne svećenike i časne sestre koji su djelovali u ovoj župi kao i za sve preminule članove zbora.
Nosač zvuka predstavio je fra Slavko Topić, profesor biblijske glazbe i jedan od autora pjesama. Članovi zbora predstavljanje su popratili izvedbom odabranih pjesama koje se nalaze na nosaču zvuka. Moderatorice predstavljanja bile su urednice i voditeljice radio postaje "Mir" Višnja Spajić i Ana Marija Prskalo.
Predstavljajući nosač zvuka fra Slavko se ukratko osvrnuo na prapovijest zbora prisjećajući se glazbeno vrlo nadarenog pok. fra Stanka Vasilja, autora međugorske himne „Kraljici mira“ koji je uložio velik trud oko crkvenog pučkog pjevanja u međugorskoj crkvi 80-ih godina. Naglasio je kako zbor daje svoj doprinos svečanosti bogoslužja: „U minulih 25 godina zbor je uvidio potrebu i otkrio tajnu lijepog pjevanja i stvorio svoj glazbeni jezik, ovladao tehnikom i narastao u snažan pjevački zbor, dostojan svoga Međugorja i njegove jedinstvene uloge u širokom značenju danas. Sve ovo je čitljivo u programu njegova prvog samostalnog nosaču zvuka pod sugestivnim nazivom „Salve Regina“ koji se u Međugorju odmah prepoznaje kao osobna molitva i sveti zanosni poklik Majci Mariji.“
Fra Slavko je čestitao bivšim i sadašnjim članovima zbora te sestrama zborovoditeljicama ističući još jednom njihovu prepoznatljivost i ostvarenje cilja: „Zbor raspolaže velikim brojem soprana i altova, što je rijetkost u zborovima, koji svojim otvorenim, zvonkim glasom daju općem glazbenom tonu kod pjevanja posebnu, vrlo ugodnu boju, a ta boja i taj ton izviru iz duše koja živi od svoje vjere i zato je puna životnoga optimizma, nade i radosti. Zbor se u svom nosaču zvuka Salve Regina predstavio sa 22 glazbene jedinice, praktično odabrane prema svom trostrukom cilju odnosno svom trostrukom pozivu: liturgijskom pozivu prije svega – slaviti Boga pjesmom; zatim duhovno-pastoralnom – hraniti duše; i napokon glazbeno umjetničkom – njegovati svetu glazbenu umjetnost. Pohvala za ovo vrijedno djelo što su spomenute glazbene jedinice najvećim dijelom djela domaćih hrvatskih skladatelja.“
Djelovanje župnog zbora tijekom proteklih 25 godina sabrano je u knjigu spomenicu pod nazivom „Zdravo Kraljice“, a nju je predstavio fra Mario knezović župnik na Kočerinu. Između ostaloga fra Mario je istaknuo: „Ova spomenica je zahvala Bogu za darove koje su ljudi pokazali i koje su oni oplodili. Svaki pjevač je svoj dar, kako Biblija kaže svoju 'mnu' i talent iskoristio i to je velevrijedno. I važno je da je to i slikopisom i rukopisom zapisano i otetu zubu vremena.“, te dodao: „Kad govorimo o župnim zborovima dobro je spomenuti da je to pastoralno djelovanje. Zato i ova spomenica je pastoralno djelo jer mi u Crkvi, osobito kroz župe tri dimenzije pastorala i navještaja radimo:
1. navještaj Božje riječi - kerigma
2. bogoslužje - liturgija
3. dobrotvornost - diakonia.
Zanimljivo, župni zbor je ovaj međugorski sva tri oblika tog djelovanja u jedno spojio. Božju riječ naviještaju pjesmom - kerigma, u liturgiji pjevaju - leiturgija, pjevali su na brojnim dobrotvornim događajima - diakonia. Jednom pjesmom u tri službe.“ Govoreći o strukturi spomenice fra Mario se spomenuo ukratko svih podnaslova i autora naglašavajući važnost kontinuiteta koji je znak da se nije radilo kampanjski i na emociju nego s odricanjem i planski. Priloge o pojedinim temama napisali su Katja Krolo Šarac, s. Irena Azinović, Marko-Antonio Brkić i s. Slavica Kožul. Kao bremenito bogatstvo spomenice uočio je popis međugorskih župnika s kojima je zbor jako dobro surađuje te popis imena svih članova zbora, sadašnjih i bivših. Također spomenica donosi repertoar, predložak pjevanja i pjesama za ovaj zbor, koje se može shvatiti kao potvrda onoga što župni zbor iz Međugorja može pjevati i što pjeva ali i dar i poticaj za druge zborove da raznolikost pjesama bude više rabljena u liturgijskim slavljima. Spomenica je obogaćena i različitim drugim intervencijama fotografije u tekst koje govore o koncertima, humanitarnim pjevanjima, prigodnim pjevanjima, gostovanjima, pjevanjima papi i s papom, predstavljanjima knjiga i simpozijima. Sve to u službi prenošenja poruke Evanđelja, ali i vlastitog duhovnog rasta. U prilogu koji prikazuje djelovanje dječjeg zbora „Golubići mira“ fra Mario je prepoznao „nagovještaj onoga što će biti, nekih novih glasova i pjevača koji će raditi Bogu na slavu, i na duhovno dobro svima“.
Čestitajući članovima zbora naglasio je kako je važno da se ne dogodi da crkveno pjevanje postane svrha samome sebi: „Dobro je da imamo profesionalce, ali još više one koji će iz srca to činiti, jer samo ono pjevanje koje slavi Boga a ne sebe, ima odjeka u čovjekovoj duši i čini je lijepom.“
Nakon predstavljanja monografije zbor je izveo pjesmu Majko, hvala ti koju je napisala i uglazbila s. Irena Azinović. Osim ovih zahvalnih stihova Nebeskoj Majci čula se ove večeri i skladba Ti si pisma - pjesma zahvale voditeljicama zbora s. Ankici, s. Marini, s. Slavici i s. Ireni u klapskoj izvedbi muškog dijela zbora.
Među pristiglim čestitkama pročitane su i one koje su uputile bivše voditeljice zbora s. Ankica Džajić i s. Marina Ivanković, a prisutna s. Slavica Kožul osobno je uputila čestitku zahvalivši Župnicima na izuzetno dobroj suradnji i potpori bez koje zbor ne bi mogao tako uspješno djelovati, a članovima zbora poželjela je da nastave životom i pjesmom slaviti Gospodina i hraniti duše. Čestitke su uputili i vlč. Marko Stanušić, profesor gregorijanskog pjevanja i glazbeni producent za tonske zapise nosača zvuka te don Donald Marković, župnik župe Pećine u Bosni.
Uslijedile su zahvale i čin uručivanja monografije i nosača zvuka svima zaslužnima za njihov nastanak: predstavljačima, voditeljicama zbora, korepetitoricama kao i pjevačima: sadašnjim i bivšim. Uz dodjelu monografije posebna je zahvala upućena provincijskoj predstojnici s. Franki Bagarić kao i onim prethodnima zato što su imale osjećaj za važnost liturgijskog pjevanja i dodijelile sestre glazbenice koje, jedna po jedna, iz godine u godinu, vode ovaj zbor kroz punih 25 godina. Zahvalnost je upućena i suradnicima foto studiju „Đani“ na stalnoj suradnji i stručnoj pomoći u izradi fotografija koje se nalaze u spomenici, radio postaji „Mir“ na studijskom snimanju nosača Zvuka, zajednici „Cenakolo“ i sestrama iz Majčina sela za njihov doprinos.
Završnu riječ uputio je župnik fra Marinko Šakota. Zahvalio je svima na nazočnosti i doprinosu te svečanosti pjesme i riječi. Istaknuo je kako veliki mješoviti župni zbor ima posebno mjesto u župi Međugorje ali i Župa zahvaljujući Zboru ima posebno mjesto u glazbenom svijetu. Zahvalio je svima što su došli osobno čuti i doživjeti veliki župni zbor i tako im izraziti priznanje za 25 godina strpljivog i ustrajnog rada u kojemu 'dopuštaju Bogu da na njima izvodi svoju melodiju'. U znak priznanja za predano služenje Bogu i župljanima fra Marinko je uime svih uručio sadašnjoj voditeljici zbora s. Ireni umjetničku sliku. Prisutni su mogli nabaviti monografiju i nosač zvuka po promotivnoj cijeni.
Nakon zajedno otpjevane himne Kraljici mira svi su sudionici pozvani na okrjepu i nastavak druženja uz pjesmu i razgovor ugodni. Pjesma je još dugo odzvanjala iz dvorane sv. Ivana Pavla II. dirajući srca prisutnih i ujedinjujući ih u molitvi da stope njihove urode mirom i proslavom Boga i Nebeske Majke. (www.mostar.ssfcr.org)