13.06.2013
Predsjednik Hrvatskog sabora posjetio samostan trapista u Banjoj Luci
Dobrodošlicu na vratima crkve, gospodinu Leki zaželjeli su prior samostana o. Zvonko Topić, OCR, i župnik o. Tomislav Topić, OCR, te časni brat Franjo Apanović.
U sklopu svoga sudjelovanja na međunarodnom samitu za mir, koji se od 9. do 11. lipnja 2013. održavao u Banjoj Luci pod geslom: „Mir i pomirenje: Korak naprijed“, predsjednik Hrvatskog Sabora g. Josip Leko posjetio je 10. lipnja 2013. trapistički samostan „Marija Zvijezda“ u Banjoj Luci.
Dobrodošlicu na vratima samostanske i župne crkve Uznesenja Blažene Djevice Marije, jedne od najvećih i najljepših u Bosni i Hercegovini, gospodinu Leki zaželjeli su prior samostana o. Zvonko Topić, OCR, i župnik o. Tomislav Topić, OCR, te časni brat Franjo Apanović. Gospodina Leku pozdravio je i biskup banjolučki mons. dr. Franjo Komarica koji mu je, zajedno s braćom trapistima pokazao crkvu i samostan izuzetno bogate povijesti. Trapisti su pojasnili su da je gradnja samostanske crkve dovršena 1929 te da je teže oštećena u potresu 1969. kao i da je prva samostanska crkva izgrađena 1872. godine. Pokazali su knjižnicu s osobito vrijednim knjigama koju bi bilo nužno obnoviti. Progovorili su i o izvanrednom djelu trapista na planu školstva posebno kada je riječ o zanatskim školama. Biskup Komarica je upoznao gospodina Leku i pratnju da su komunističke vlasti oduzele trapistima većinu njihova velikog imanja, a progovorio je i o nastojanjima da vlasti trapistima zgradu pored crkve u kojoj je smještena bolnica.
Zamoljen da za Katoličku tiskovnu agenciju Biskupske konferencije BiH iznese svoje dojmove, gospodin Leko je kazao da je to za njega duhovno i kulturno obogaćenje razgledati trapistički samostan i crkvu i vrlo vrijednu biblioteku koju bi svakako trebalo obnoviti. „Obogaćen sam duhovno i nadam se da će hrvatski živalj i hrvatska država naći način da ovo sačuvamo za buduće naraštaje“, kazao je gospodin Leko.
Na upit koja bi bila njegova poruka Hrvatima u banjolučkom kraju i Hrvatima uopće u Bosni i Hercegovini nakon što je pohodio Banju Luku i neke župe u prijedorskom kraju, gospodin Leko je rekao da je hrvatska kultura vrijedna i u Hrvatskoj i izvan nje te da su hrvatski ljudi vrijedni u RH i u Bosni i Hercegovini. „Ulaskom Hrvatske u Europsku Uniju ne prestaje nacionalni interes nego se on, dapače, jača. U EU različitosti su vrlo važne i vrijedne za njezin napredak. Volio bih kad bi Hrvatska imala ili postigla konsenzus u očuvanju identiteta bez obzira gdje su Hrvati. (kta)