
13.11.2017
Održana duhovna obnova za redovnice grada Sarajeva
Sestra Samuela Klaić, izložila je Smjernice Kongregacije za ustanove posvećenog života i družbe apostolskog života – "Za novo vino nove mješine".
U nedjelju 12. studenoga u organizaciji Školskih sestara franjevki Bosanko-hrvatske provincije Prečistoga Srca Marijina održana je mjesečna duhovna obnova za redovnice u Vrhbosanskom bogoslovnom sjemeništu u Sarajevu. Susret je započeo u poslijepodnevnim satima, a završio euharistijskim slavljem u 17 sati. Sudjelovalo je 60-ak redovnica.
Na početku je duhovnik Vrhbosanskog bogoslovnog sjemeništa vlč. Jakov Kajinić, koji je zadužen za koordinaciju mjesečnih susreta redovnica, pozdravio sve sudionice duhovne obnove.
Sestra Samuela Klaić, ŠSF Bosansko-hrvatske provincije izložila je Smjernice Kongregacije za ustanove posvećenog života i družbe apostolskog života – Za novo vino nove mješine. Smjernice su izdane početkom 2017. godine, plod su onoga što je izašlo na vidjelo na plenarnom zasjedanju spomenute Kongregacije koje je održano u studenome 2014. godine na temu Novo vino u nove mješine na kojem se pozornost posvetila putu koji je prešao posvećeni život u poslijekoncilskom razdoblju nastojeći iščitavati njegove izazove koji su još uvijek ostali otvoreni. Također, plod su razmišljanja koje je uslijedilo i koje je razrađivano na brojnim susretima tijekom Godine posvećenog života.
U svom izlaganju s. Samuela je istaknula: „Smjernice su na tragu onog 'evanđeoskog razlučivanja' u kojem se pokušava prepoznati, u svjetlu Duha Svetoga, onaj zov kojim Bog zove posvećene muškarce i žene našega doba na nove korake. Opasnost da se vraćamo uvijek starim i ustaljenim načinima življenja, omeđenima vlastitim sigurnostima i navikama, uvijek vreba iz prikrajka. U povijesti Crkve, pa i u povijesti naših svih redova i družbi posvećenoga života, od samih je početaka prisutna napast prilagodbe i snalaženja kako bi se izbjegao stalan izazov obraćenja srca. Novo vino treba pustiti da dozrijeva, gotovo da diše u mješinama, da može dozrijevati na prikladan način i da ga se na kraju može kušati i dijeliti s drugima.
Smjernice Za novo vino nove mješine ukazuju na još uvijek prisutne izazove koji traže otvorenost za novost, za promjenu, kako bi mogle prihvatiti i čuvati u sebi novo vino poruke evanđelja. To su poziv i identitet; odgojni izbori, usmjerenja i modeli; to su naši odnosi u kojima se smjernice posebno zaustavljaju na nužnosti uzajamnosti između muškarca i žene, na promjeni mentaliteta i struktura u služenju autoriteta i na odnosima koji će biti svjedočenje zajedništva.
Isus je mnogo puta upozorio svoje učenike na sklonost da novosti evanđeoskog navještaja pristupaju starim sklonostima i navikama. Zajedno s prispodobom o novom vinu koje treba staviti u nove mješine pozvani smo voditi se logikom blaženstava. Govor na gori je vodilja svakog Isusova učenika: Čuli ste da je rečeno… ali ja vam kažem (usp. Mt 5, 21.27.33.38.43). Isusove riječi i djela, promatrana u cjelini, neprestano potiču na proces otvaranja novosti Kraljevstva. Prvi korak toga otvaranja jest razlučivanje i odbacivanje svega onoga što je u opreci s bitnim vrijednostima vjernosti Bogu koja se očituje u raspoloživosti služenju.
Potrebno je da ponovno ozbiljno pogledamo svoje poslanje i da se usudimo kušati neistražene putove nazočnosti i svjedočenja. Grijeh je „zatvoreno srce“ koje „ne sluša Gospodnji glas i koje nije otvoreno Gospodinovim novinama, Duhu Svetom koji nas uvijek iznenađuje“. Kada je srce novo, ono ljubi Gospodina na uvijek novi način. Kada je naprotiv srce staro, okorjelo, zatvoreno, zapada u stalno ponavljanje djela koja su mrtva. U poslanici Hebrejima čitamo da je Isus došao upravo zbog toga: da očisti srca naša od mrtvih djela koja u sebi nemaju života i ne mogu ga dati. To su djela staroga čovjeka. (usp. Heb 9,11-14)”
U svom zaključku s. Samuela je istaknula: „Smjernice nas potiču da otkrivamo nove putove koji vode prema autentičnosti evanđeoskog i karizmatskog svjedočenja posvećenoga života: da razlučujemo, a zatim i pokrenemo nužne procese čišćenja od staroga kvasca (usp. 1 Kor 5,8). U tom procesu neizbježne su napetosti i trpljenja koja mogu biti znak novoga rađanja.“
Nakon izlaganja slijedilo je klanjanje Presvetom oltarskom sakramentu, zatim sakrament pomirenja. Euharistijsko slavlje je predslavio vlč. Kajinić koji je također izrekao i homiliju.
Za vrijeme euharistijskog slavlja na orguljama je svirao bogoslov Tomislav Rajič.
(s. Jadranka Obućina)
Foto: Ivan Matijević