
14.11.2021
Proslava blagdana sv. Nikole u svetištu na Kovačićima
Fra Danijel je u propovjedi ukratko prikazao najvažnije etape života sv. Nikole te pojasnio kako nam ovaj svetac može biti od pomoći u vlastitom putu do svetosti.
U svetištu sv. Nikole Tavelića na Kovačićima u Sarajevu 14. studenoga 2021. godine proslavljen je blagdan istoimenog sveca zaštitnika. Svečanu svetu misu u 18 sati, u koncelebraciji s provincijalom fra Jozom Marinčićem i drugim nazočnim svećenicima, predslavio je fra Danijel Nikolić, meštar bogoslova na Franjevačkoj teologiji u Sarajevu.
Za proslavu blagdana vjernici su se pripremili trodnevnicom.
Ljepoti misnog slavlja svojim pjevanjem pridonijeli su franjevački bogoslovi pod ravnanjem maestra fra Emanuela Josića, a pristigli vjernici svojom nazočnošću su pokazali koliko je ovaj svetac drag i blizak narodu.
U svojoj sažetoj i poučnoj propovijedi koju donosimo u nastavku fra Danijel je ukratko prikazao najvažnije etape života sv. Nikole te pojasnio kako nam ovaj svetac može biti od pomoći u vlastitom putu do svetosti.
"Svetac mučenik Nikola Tavelić prvi je kanonizirani hrvatski svetac. Blaženim je proglašen 1889., a svetim 21. 6. 1970. godine. Njega se večeras posebno spominjemo jer je uzor nama kako se odnositi prema drugima i prema Bogu. Vršeći svoje dužnosti u životu njega su resile mnoge kreposti, a osobito poniznost, poslušnost, siromaštvo i evanđeoska čistoća. Iako je potjecao iz bogate plemićke obitelji iz Šibenika i imao, gledano ljudskim očima poprilično osiguran svoj život, on je u mladosti je bio ponesen idealom sv. Franje pa je stupio u franjevački red posvetivši se misionarkom i apostolskom radu kao znak služenja Bogu na način da služi najprije čovjeku. To služenje dovelo ga je najprije u našu Bosnu 1379. godine gdje je 12 godina propovijedao pravu kršćansku vjeru boreći se protiv krivovjerja te je dosta ljudi vratio u krilo Katoličke crkve. Zatim je pošao u Svetu Zemlju. Franjevci su u Jeruzalemu bili dušobrižnici za katolike u Svetoj Zemlji. K tome su nastojali obraćati i muslimane koji su zemljom vladali. Oni su gotovo jedini vodili brigu o bolesnicima, siromasima i hodočasnicima.
Međutim, Nikola se nije zadovoljio samo ispovijedanjem hodočasnika i još malobrojnijih vjernika koji su boravili u Jeruzalemu. On je htio privući Kristu i one koji ga ne poznaju, poput sv. Franje, što će ga s još trojicom fratara dovesti do mučeničke smrti na današnji dan prije 630 godina (1391.). Sv. Nikola postigao je krunu mučeništva i time postao slika svog (hrvatskog) naroda koji će kroz buduća stoljeća proživljavati mučeništvo zbog svoje vjere, gažen i mrcvaren, protjerivan i ubijan, gušen u svojoj vlastitoj krvi. Upravo zahvaljujući svojoj čvrstoj vjeri u Boga hrvatski i katolički narod je i opstao u Bosni i na ovim područjima.
Sestre i braćo, velika je stvar umrijeti za Krista, ali je isto tako velika stvar i živjeti za Krista. Mučeništvo je dar, nezasluženi dar koji Bog ne daje svima. Mučenik je, nadalje, uvijek mučenik iz ljubavi i s ljubavlju, za razliku od fanatika i zanesenjaka koji srljaju u smrt jer nekoga mrze i ubijaju i drugoga i sebe u ime Boga. Mučenik ne mrzi, nije slabić, uzda se u snagu same istine, u snagu milosti same, u snagu ljubavi same. Mučenik ne umire za produbljivanje mržnje, nego za uspostavljanje ljubavi, kao i Krist. Krist je bio nadahnuće sv. Nikoli u njegovu životu, doslovno ga je nasljedovao slijedeći onu Isusovu iz današnjeg evanđelja: Hoće li tko za mnom, neka se odreče samoga sebe, neka danomice uzima križ svoj i neka ide za mnom....Tko izgubi život svoj poradi mene, taj će ga spasiti. Tako Isus u današnjem evanđelju govori učenicima o uvjetima za nasljedovanje. A nasljedovati Isusa zahtjeva, dakle, čak i predanje života, bilo mučeništvom za vrijeme progona, bilo nesebičnim zalaganjem za ljude radi Isusa u vrijeme misija.
Na kraju današnjeg evanđelja čuli smo i onu Isusovu: Doista, tko se zastidi mene i mojih riječi, toga će se i Sin čovječji stidjeti kada dođe u slavi svojoj i Očevoj i svetih anđela. Nasljedovati Isusa iznad svega uključuje hrabrost priznavanja Isusa kao uvjet opstanka na konačnom sudu. Tko se ovdje na zemlji bude stidio Isusa i njegovih riječi, ili ih zaobilazi iz oportunizma ili straha, za njega se isto tako Sin čovječji, kad ponovo dođe, neće zauzeti kao branitelj pred vječnim sucem, Bogom.
Mi možda nećemo biti mučenici kao sv. Nikola Tavelić i drugovi, ali možemo biti mučenici na drugi način. Sv. Augustin kaže: „Borimo se protiv zlih strasti, znajući da je to za kršćanina dnevno mučeništvo.“ Isto tako, samo vršenje svakodnevnih kršćanskih dužnosti može se nazvati nekom vrstom mučeništva. Mučenici svojom krvlju svjedoče svoju vjernost Kristu. A mi možemo i moramo svoju vjernost Kristu zasvjedočiti pravim kršćanskim životom, tj. revnim vršenjem svojih svakodnevnih kršćanskih dužnosti u obitelji, u društvu, na poslu, svugdje. Ovo mučeništvo nije mučeništvo jednoga dana ili časa, nego je to mučeništvo cijeloga života.
Što možemo naučiti od sv. Nikole Tavelića? Trebamo naučiti cijeniti svoju katoličku vjeru, po vjeri živjeti i drugima naviještati Evanđelje. Trebamo znati i ponekad trpjeti za svoju vjeru. Ima slučajeva u povijesti, ali i danas, da su se neki katolici odricali svoje vjere, otpadali od Kristove vjere iz materijalnih razloga kako bi sačuvali dio svog materijalnog bogatstva ili uživali u nekim službama (tursko carstvo, Njemačka, komunizam).
Crkvi su i danas iznad svega potrebni hrabri svjedoci. Svjedoci mijenjaju svijet. Exempla trahunt - Primjeri privlače. Crkvi i svijetu hitno su potrebni neustrašivi i iskreni svjedoci Evanđelja. Potrebno je više molitve, više dobrih djela, više ljubavi, više milosrđa, više propovijedanja i svjedočenja vjere vlastitim životom. I kad se ponašamo kako to dolikuje poniznim i istinitim slugama, onda ne trebamo biti u strahu da nas Bog neće svojom ljubavlju spasiti, ma kako god naš život bio težak, da nas neće doista i potpuno ispuniti srećom na kraju kad se nađemo pred njim.
Sv. Nikola Taveliću, isprosi nam jaku i živu vjeru i žarku ljubav da možemo ponizno izvršavati svoje dužnosti i hrabro svjedočiti Evanđelje, Božju ljubav i milosrđe u ovom svijetu pa i po cijenu vlastitog života", zaključio je propovjednik.
(FIA)