03.05.2022
Održan festival „Zlatna harfa“ u Novom Travniku
Za vrijeme euharistijskog slavlja pjevalo je 11 dječjih župnih zborova iz Vrhbosanske nadbiskupije pod vodstvom s. Silvija Nikolić FDC.
U župi Presvetog Trojstva u Novom Travniku održana je 2. svibnja 2022. Zlatna harfa na kojoj je sudjelovalo 380 djece okupljene u 11 zborova.
Tog dana Svetu misu predslavio je Marcel Tunjić, župni vikar župe Uzašašća Gospodinova. U svojoj propovjedi vlč. Marcel istaknuo je kako je Koncil rekao: ”Liturgijska glazba je služavka liturgije i da je njezina uloga davanje slave Bogu i posvećenje vjernika. A da bi doista bila sveta, mora biti: 1. tijesno povezana s liturgijskim činom; 2. ugodno izrazi molitvu; 3. promiče jednodušnost; 4. obogati većom svečanošću.”
Vlč. Marcel ponovio je povijest nastanka liturgijske glazbe: “Jedinstven trenutak u povijesti crkvene glazbe bilo je djelo pape Grgura Velikoga (papa od 590. do 604.) koji je ujedinio dotadašnju tradiciju liturgijskoga pjevanja te sastavio zbirku odobrenih i prihvaćenih melodija. To pjevanje, koje je ušlo u povijest kao gregorijansko pjevanje. Postalo je referentnom točkom svete glazbe za sva vremena. »Gregorijanska je glazba nastajala u tišinama samostana. Stvarali su je redovnici ni za što drugo nego samo za liturgiju. Nisu gledali kakvi su svjetovni smjerovi, nego su krenuli od liturgije, od liturgijskih knjiga te se, često u dubokoj molitvi, pitali kakva bi ta glazba trebala biti da bi služila bogoslužju.”
Vlč. Marcel je pomoću Benedikta XVI naglasio problem s kojima se nažalost dopustilo da profano uđe u liturgiju: “Riječ je o općem kulturnom fenomenu zapadnoga svijeta na koji je posebno upozoravao Joseph Ratzinger, kao teolog i kao papa Benedikt XVI. Riječ je o gubitku osjećaja za sveto, a onda i za svetost liturgije kao Božjega, a ne ponajprije ljudskoga djela. Taj gubitak u liturgiji se očituje, primjerice, u svećeničkom proizvoljnom improviziranju, ali i u naoko manje važnim stvarima kao što je gubitak kriterija za odijevanje u skladu sa sakralnošću prostora i liturgije. Dakako da ni glazba toga nije pošteđena. »Ako se može svakako slaviti misa, ako se može svašta obući, zašto se onda ne bi moglo i svašta pjevati?
Po zagovoru sv. Cecilije koja je zaštitnica pjevača molimo Gospodina da nam podari osjećaj za sveto kako bi i mi druge mogli privući Kristu svojom molitvom i pjesmom.”
Pjevanjem je euharistijsko slavlje uzveličalo 11 dječjih župnih zborova iz Vrhbosanske nadbiskupije. U koncelebraciji je sudjelovao don Ante Ledić, župnik Presvetog Trojstva, Novi Travnik uz još trojicu svećenika. Liturgijskim pjevanjem animirala je s. Silvija Nikolić FDC, članica Družbe Kćeri Božje ljubavi i voditeljica zbora župe domaćina. Organizator ovogodišnje proslave je Vijeće franjevačkih zajednica u i Bosni i Hercegovini te župe: Presveto Trojstvo, Novi Travnik i sv. Juraj, Vitez.
Djeca iz župa u pratnji svojih voditelja pokazali su kako se kroz pjesmu može i svjedočiti i radovati u Gospodinu. Zlatna harfa je usmjerena upravo radu s malim župnim zborovima. Slika govori više nego tisuću riječi, pa po slikama se može uočiti koje su župe sudjelovale. U ime organizatora Vijeća franjevačkih zajednica nakon nastupa zborova zahvalila se s. M. Dragica Ljubos, Školska sestra franjevka Krista Kralja, Bosansko – hrvatske provincije.
Zlatna harfa završila je Gospinim pozdravom Kraljice neba i zahvalom župnika don Ante koji je naglasio: “Ova crkva je najljepša zbog djece koji su u njoj danas i koji su budućnost Crkve.”
Zlatna harfa održana je pod zagovorom blaženih Drinskih mučenica koje su zaštitnice župe u kojoj se održala zlatna harfa. Djeca su mogla čuti o životu Drinskih mučenica i zajedno su vapili poput Drinskih mučenica: Isuse, spasi nas. Voditelj programa i koordinator između nastupnih zborova bila je s. Antonija Lučić FDC.
(S. Antonija Lučić)