25.04.2022
Međunarodna konferencija o zaštiti maloljetnika „Because we care“
Dr. Smoljo je istaknula da je seksualno zlostavljanje djece veoma kompleksan problem, zahtijeva zajedničko djelovanje vjerskih i društvenih institucija, kako u preventivnom, tako i u kurativnom smislu.
Međunarodne konferencije o zaštiti maloljetnika "Because we care" održana je od 21. do 23. travnja 2022. u Nadbiskupijskom centru za pastoral mladih Ivan Pavao II u Sarajevu. Na početku skupa sve nazočne pozdravili su mons. Slađan Ćosić, generalni vikar Vrhbosanske nadbiskupije i dr. Sanda Smoljo Dobrovoljski, voditeljica Centra za savjetovanje Vrhbosanske nadbiskupije. Potom je putem video linka nazočne pozdravio prof. dr. Hans Zollner, sa Instituta za antropologiju Papinskog sveučilišta Gregoriana u Rimu.
Vlč. Hans Zollner je Isusovac Instituta za antropologiju, interdisciplinarnog studija o ljudskom dostojanstvu i brizi za ranjive osobe. U svom kratkom pozdravu potaknuo je nazočne da se zalažu za dobrobit najranjivijih osoba, djece, adolescenata. Potaknuo je na senzibiliziranje javnosti da se sve više bavi ovom problematikom. U glazbenom dijelu otvaranja sudjelovali su učenici Srednje muzičke škole u Sarajevu kao i djeca iz DV „Anđeli čuvari“ u Sarajevu.
Nakon toga uslijedilo je prvo predavanje prof. Dr. Daniel Portillo Trevizo sa sveučilišta Gregoriana u Rimu na temu: „Bol, oprost – putovanje visokog rizika u procesima ozdravljenja“. U svom predavanju je iznio svjedočanstvo jedne gospođe o putu ka oprostu i procesu ozdravljenja kojeg je ona prošla. Cilj ovog predavanje je podizanje svijesti o prevenciji nasilja nad maloljetnicima u Crkvi, kao i u cijelom svijetu.
Drugo predavanje je održala prof. Dr. Gordana Buljan Flander, psihologinja i psihoterapeutkinja iz Zagreba na temu: „Zlostavljanje i zanemarivanje djece: kako prepoznati i djelovati?“ U svom predavanju je istaknula da zlostavljanje djece može biti emocionalno, tjelesno i seksualno, a zanemarivanje je sustavno neispunjavanje djetetovih potreba (zdravstvenih, emocionalnih i obrazovnih).
Uslijedile su radionice.
Drugog dana uslijedilo je predavanje prof. Dr. Lejle Kafedžić i doc. dr. Sandre Bjelan Guska s Univerziteta u Sarajevu, Filozofski fakultet, Odsjek za pedagogiju. Tema predavanja je bila: „Bronfenbrenerovi eko Krugovi kao pedagoški prostor zaštite djece“.
Zlostavljanje se može promatrati o (ne) činjenju onih koji se brinu o djeci i često učenje po modelu, kako roditelji tako i djeca sutra kada postanu roditelji. Potrebna je edukacija roditelja o mirnom rješavanju problema u obitelji i odgoju.
Zatim je uslijedilo predavanje prof. Dr. Sande Smoljo Dobrovoljski sa katoličkog bogoslovnog fakulteta u Zagrebu/Sarajevu na temu: „Psihodinamski aspekti seksualnog zlostavljanja i ličnost zlostavljača“. Dr. Sanda je istaknula da je seksualno zlostavljanje djece veoma kompleksan problem, zahtijeva zajedničko djelovanje vjerskih i društvenih institucija, kako u preventivnom, tako i u kurativnom smislu.
Zatim su uslijedile radionice, koje su kao i prethodnog dana bile jako korisne, zbog rada u manjim skupinama.
Treći dan konferencije započeo je predavanjem prof. Dr. Elmedina Muratbegovića sa fakulteta kriminalistike, kriminologije i sigurnosnih studija Univerziteta u Sarajevu na temu: „Nasilje nad djecom iz ugla djeteta (studija slučaja BiH)“.
U predavanju su prikazani stavovi učenika drugog razreda osnovnih škola BiH o nasilju nad djecom, kako se opiru nasilju, način prijavljivanja nasilja kao i nasilje u digitalnom okruženju kao sigurnosni izazov.
Na kraju je održana ceremonija zatvaranja konferencije s nadom da će ono što se čulo na konferenciji proširiti vidike i onih s kojima sudionici konferencije surađuju na svojim radnim mjestima. (s. M. Klara Jerković, SMI)