
13.02.2014
Proslava Svjetskog dana bolesnika u Sarajevu
Euharistiju je slavio fra Joso Oršolić, definitor i ravnatelj humanitarno-karitativne udruge "Kruh sv. Ante" u suslavlju još petorice svećenika.
Na 22. svjetski dan bolesnika, 11. veljače u samostanskoj kapeli sv. Vinka Paulskog u Sarajevu slavljena je Sveta misa za sve bolesnike i zdravstveno osoblje grada Sarajeva. Euharistiju je slavio fra Joso Oršolić, definitor i ravnatelj humanitarno-karitativne udruge "Kruh sv. Ante" u suslavlju još petorice svećenika.
U ime sestara milosrdnica sv. Vinka Paulskog, predvođenih provincijalnom glavaricom s. Terezijom Karača, i u ime odsutnog rektora crkve mons. Luke Kesedžića sve nazočne pozdravio je mons. Ivo Tomašević, generalni tajnik Biskupske konferencije Bosne i Hercegovine. Poseban pozdrav uputio je predvoditelju fra Josi ističući njegovo veliko višegodišnje zauzimanje za ponovnu obnovu u ratu potpuno iseljene i uništene župe Tišina kod Bosanskog Šamca koju je, zahvaljujući brojnim dobrim ljudima, digao iz pepela. Pozdravio je i nazočne sestre redovnice Školske sestre franjevke Bosansko-hrvatske provincije, Služavke Malog Isusa i Kćeri Božje ljubavi te na osobit način učenike Medicinske škole koja djeluje u okviru Katoličkog školskog centra sv. Josipa u Sarajevu kao i nazočne zdravstvene djelatnike.
U svojoj propovijedi fra Joso je na početku podsjetio da Crkva toga dana slavi spomendan Gospe Lurdske te izrazio radost što zajedno mogu slaviti nebesku Majku. Ukratko je opisao događaj iz daleke 1858. godine, 11. veljače kad se zbilo prvo ukazanje napominjući da su ukazanja trajala sve do 16. lipnja iste godine. Kazao je da se obična djevojčica, sv. Bernardica Soubirous, koja je obavljala svakodnevni posao pomaganja obitelji u skupljanju drva, našla na obali rijeke Gave gdje je osjetila čudan šum i ugledala gospođu u bijelom s plavim pojasom i krunicom u rukama. Dodao je da je u svojoj djetinjoj jednostavnosti i ona izvadila svoju krunicu i počela s tom gospođom u bijelom moliti. „Ta Gospođa u bijelom je vodila kroz ukazanja ovu djevojčicu u onome što je preko nje ili uz njezinu pomoć htjela učiniti u tom malom gradiću Lurdu ali i cijelom svijetu, kako bi ljubav Božja preko Marije i male djevojčice došla ovome svijetu i svakome od nas“, kazao je fra Joso koji je naglasio da je poziv na pokoru bio prvi savjet koji je Gospa dala sv. Bernardici dok je druga poruka bila upućena svećenicima da tu dođu s narodom u procesiji te mole i izgrade kapelicu. Istaknuo je i da se Gospa predstavila kao Bezgrešno začeće što je bila potvrda te dogme koja je proglašena četiri godine prije ukazanja.
Fra Joso je kazao da su godine 1862. crkvene vlasti odobrile hodočašća i proglasili ovo mjesto svetištem te da je Bernardinca ušla u samostan 1866.godine i tu provela ostatak života skromno i jednostavno kao svaka druga sestra redovnica. Propovjednik je naglasio da se u Lurdu dogodilo više od 100 000 ozdravljenja od kojih je Crkva registrirala oko 7 000 kao i da je samo 77 ozdravljenja priznato kao čudesna jer za njih nema nikakvih znanstvenih objašnjenja. „Ne dolaze u Lurd samo oni koji traže čudesa, čudesa su u svakome čovjeku koji zna Bogu zahvaliti i prepoznati dar vjere i milosti. Danas je potrebo da se sjetimo, pored bolesnika i svih naših liječnika, medicinski sestara, njegovateljica, bolničkoga osoblja, od čistačica do kuharica i vozača hitnih pomoći do svih naših ukućana, nevjesta, kćeri, susjeda. Svih koji su oko bolesnika i duhovno i materijalno pomažu bolesnike. U Marijinom zagovoru dolazi pomoć a Isus Bog je onaj koji liječi i daje zdravlje, koji nas tješi po njezinom zagovoru“, kazao je fra Joso.
Na koncu Svete mise fra Joso je podijelio sakrament bolesničkog pomazanje svima koji su se osjećali pripravnima i potrebnim primiti taj sakrament. (s. Augustina. M.)